Sukob Jugoslavije i Informbiroa nikada nije prestajao da budi interesovanje naučne, stručne, političke i šire društvene javnosti. Budući da su arhivski izvori dugo bili nedostupni, mnogi aspekti IB ostali su do danas nepoznanica. Uvid u građu Vojnog arhiva otvorio je mogućnosti za šire proučavanje ove teme. Objavljivanje ovog zbornika dokumenata najbolji je doprinos toj ideji jer omogućava čitaocu da sam sklapa sliku i zaključuje o vremenu, događajima i ljudima.
Da bi se lakše sagledali glavni pravci istraživanja, autori su građu podelili u četiri tematske celine, u kojima su dokumenta predstavljena u hronološkom nizu. Prva celina, „Partija između Tita i Staljina“, obuhvata rad Partije u vojsci i njeno angažovanje tokom sukoba sa zemljama IB. Drugu celinu, „Stanje u graničnom regionu – ni rat ni mir“, čine dokumenta koja svedoče o neposrednom dodiru u kojem su izbijali sva nepomirljivost i oštrina sukoba, ako se izuzme stradalništvo po jugoslovenskim gulazima. Treća, najobimnija celina, „Odbrambene pripreme“, sadrži 104 dokumenta sa sastanaka najvišeg državnog i vojnog vrha, dok u četvrtoj celini, „Izazovi normalizacije odnosa“, preovlađuju dokumenti o delatnosti Partije u vojsci.
U knjizi Informbiro i JNA sabrano je 156 originalnih dokumenata, kojima prethodi studijski uvod u kojem autori ukazuju na ključne tačke jugoslovenskog sukoba sa zemljama IB i podrobnije predstavljaju značaj dokumenata, olakšavajući time njihovo praćenje.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politkom korišćenja kolačiča .
Artikal nema komentare